Brudnopis tradera

O mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Self-deception a trading

Miało być kilka słów o alfie ale postanowiłem wcześniej, na gorąco, przelać kilka nieuczesanych myśli instpirowanych wizyta w Polsce  prof. Roberta Triversa  oraz jego otwartym wykładem, którego wysłuchałem w miniony piątek. Trivers jest jednym z najwybitniejszych biologów ewolucyjnych. Jest twórcą m. in. pojęcia altruizmu odwzajemnionego oraz teorii inwestycji rodzicielskiej. Jego koncepcje zostały spopularyzowane przez Richarda Dawkinsa w bestsellerze "Samolubny gen". W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesna ekonomia, w tym teoria rynków finansowych, czerpie w coraz większym stopniu ze świata natury oraz badań nad ewolucją (będę wracać do tego w kolejnych wpisach).

Prof. Trivers lansuje tezę, iż oszustwo jest cechą świata natury oraz stymulatorem jego zmian w procesie ewolucji. Wirusy i bakterie usiłują oszukać nasz system odpornościowy, bielinkowate przypominają trujące gatunki z rodziny Heliconidae, przeziernik osowiec czy trzmielówka przypominają wyglądem osy aby zmylić drapieżniki, pisklęta kukułki starają się oszukać przybranych rodziców, itp. Znamy wiele przykładów kiedy osobniki jednego gatunku usiłują oszukać osobniki innego gatunku ale znane są również przykłady oszustw w ramach jednego gatunku. Samce, które udają samice, fałszywe ostrzeżenia przed zbliżającym się drapieżnikiem to niektóre z nich. Jednak oszukiwanie samego siebie wydaje się kontrowersyjną tezą i irracjonalną strategią. Pamiętajmy jednak, że natura to wiecznie ewoluujący świat. Panuje w nim wyścig zborjeń - ofiary oszustw rozwijają odpowiedzi na nie, a oszuści doskonalą techniki wprowadzania innych w błąd. Jaka jest najskuteczniejsza metoda ukrycia prawdy przed innymi? Ukrycie jej przed samym sobą. Zatem oszukujemy samych siebie aby skuteczniej wprowadzać innych w błąd.

Współczesna psychologia dostarcza wielu przykładów self-deception. Jednym z nich jest dobrze znana traderom nadmierna pewność siebie . Trivers samokrytycznie przyznaje, że 80% uczniów liceów i aż 94% kadry akademickiej twierdzi, że znajduje się w górnej medianie. Oczywiście żyjemy w iluzji nieświadomie ale jej przejawem jest efekt self-attribution , który możemy zaobserwować w naszym języku. Mówiąc o naszych sukcesach i zyskownych transakcjach używamy z reguły strony czynnej oraz jasno określonego podmiotu. W przypadku strat i porażek baddziej skłonni jesteśmy używać strony biernej lub bliżej nieokreślonego podmiotu.

Self-deception zachodzi w naszej nieświadomości. Postrzegamy świat w sposób, który prowadzi do błędów. I mimo, że skuteczność takiej strategii potwierdza ewolucja, w niektórych przypadkach może prowadzić do katastrofy. Trivers daje przykłady m.in. amerykańskiej inwazji w Iraku oraz wielu katastrof lotniczych. Wpływ self-deception na rachunek inwestycyjny wykazał prof. Terrance Odean w swoim badaniu z 1999 roku.

Prof. Triversa można obejrzeć w akcji podczas TEDxJamaica:

Nowa książka R. Triversa "The Folly of Fools: The Logic of Deceit and Self-Deception in Human Life " mimo, że jeszcze nie jest dostępna w sprzedaży, zapewne okaże się bestsellerem.

poniedziałek, 10 października 2011, investor_ts

Polecane wpisy

  • Mark Douglas o zarabianiu w długim terminie

    Mark Douglas, autor Trading in the Zone oraz The Disciplined Trader wypowiada się na temat tradingu: Mark Douglas - Mind Over Market - Watch more Videos at V

  • Przepływ

    Mihály Csíkszentmihályi zwany też "psychologiem z długim nazwiskiem" to amerykański profesor psychologii węgierskiego pochodzenia. Znany z pracy nad takimi poj

  • Mam krótką pamięć

    Często na blogu opisuję błędy poznawcze czy heurystyki , którym ulegają gracze giełdowi. Nie chciałbym być odbierany w kategoriach "wymądrzania się". Raczej dzi

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: