Brudnopis tradera

O mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Teoria a praktyka

W jednym z ostatnich komentarzy APP Funds przypomniał przypadek LTCM jako przykład minięcia się teorii z praktyką. Prześledźmy zatem jak to teoretycy próbowali swoich sił w praktyce.

Na początku lat 70-tych rozpoczął się handel standardowymi opcjami na CBOE. Fisher Black oraz Myron Scholes studiowali problem ich wyceny. Przyjęli model zakładający rozkład logarytmicznie normalny zmian cen akcji. Z pomocą Roberta Mertona przedstawili możliwość wyceny opcji CALL przy pomocy portfela składającego się z akcji oraz gotówki. Doprowadziło to do słynnego wzoru Black-Scholes. W dowód uznania Scholes i Merton otrzymali nagrodę Nobla z ekonomii (Black umarł wcześniej na raka).

W 1972 roku, po opracowaniu modelu wyceny Black, Scholes oraz Merton idąc za ciosem spróbowali swoich sił w praktyce. Przy pomocy swojej formuły zidentyfikowali jako niedowartościowane warranty firmy National General. Transakcja, która z początku wydawała się świetnym biznesem skończyła się finansową klapą.

W 1994 roku Myron Scholes oraz Robert Merton współtworzyli Long-Term Capital Management. Po początkowym sukcesie (40% p.a.) fundusz stracił w ciągu niecałych 4 miesięcy 4,6 miliarda USD. Działalność funduszu kończy się interwencją FEDu. W 2005 roku Scholes wraz z partnerami został oskarżony przez USA o nielegalne unikanie podatków na łączną kwotę 40 milionów USD.

Obecnie Scholes szefuje hedge fundowi Platinum Grove Asset Management. Fundusz w 2008 roku (do 15 października) stracił 38%.

W 2007 roku Robert Merton został zatrudniony jako Chief Science Officer w Trinsum Group. 30 stycznia 2009 Trinsum Group złożyła dobrowolny wniosek o reorganizację firmy na podstawie Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego.

Więcej na temat Black-Scholes, w szczególności dlaczego uczestnicy rynku nie korzystają z owej "przełomowej" formuły można przeczytać w pracy N. Taleb'a i E. Haug'a "Why We Have Never Used the Black-Scholes-Merton Option Pricing Formula" .

(fakty dot. biografii pp. Black, Scholes, Merton na podstwaie wikipedia.org)

wtorek, 21 lipca 2009, investor_ts

Polecane wpisy

  • Carpe diem [1]

    Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią,  moje mędrkowanie skupi się na kwestii możliwości uniknięcia nieuzasadnionych twierdzeń i prymitywnych uogólnień jakimi rac

  • Czy rynek da się przewidzieć - addendum

    Niedawne wydarzenia związane z decyzją SNB doskonale ilustrują tezę głoszącą, że (1) Rynki w sposób fundamentalny są nieprzewidywalne. Kolejny raz okazało się b

  • Koniec zabawy

    Info z Alpari: The recent move on the Swiss franc caused by the Swiss National Bank’s unexpected policy reversal of capping the Swiss franc against the eu

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: torn, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/21 16:56:10
Generalny sens notki jest poprawny, jednak chciałbym zauważyć, że wspomnieni panowie nobliści nie podejmowali decyzji inwestycyjnych w LTCM, a zostali tam zatrudnieni po to, aby ich sława ściągnęła kapitał do funduszu (planowano zebrać 2.5 miliarda dolarów). Osoby bliżej zainteresowane tematem odsyłam do "When Genius Failed: The Rise and Fall of Long-Term Capital Management" Rogera Lowensteina
-
2009/07/21 17:16:37
@torn,
oczywiście słuszna uwaga

nie twierdzę że wymienieni przeze mnie panowie byli przyczyną upadku LTCM.... Przytoczone przeze mnie fakty traktuję raczej jako nieco komiczną złośliwość losu :)